Zákon o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch má pomôcť spoločnostiam prevziať väčšiu zodpovednosť za vzájomné závislosti v globálnej mierke. Základnou myšlienkou je zabezpečiť, aby boli v celom globálnom dodávateľskom reťazci splnené minimálne normy v oblasti ľudských práv a životného prostredia. Od 1. januára 2023 sú preto všetky spoločnosti v Nemecku s viac ako 3 000 zamestnancami povinné kontrolovať svojich dodávateľov, aby sa predišlo možným porušeniam. Zákon má pomôcť zlepšiť a zosúladiť dodržiavanie noriem v oblasti ľudských práv a životného prostredia na celom svete.
V tomto článku vám ukážeme, aké požiadavky zákon kladie na vašu spoločnosť a ako možno využiť nový potenciál pre udržateľnú a ekologickú budúcnosť.
Od januára 2023 sú všetky spoločnosti v Nemecku s viac ako 3 000 zamestnancami povinné dodržiavať normy v oblasti ľudských práv a životného prostredia v celom svojom dodávateľskom reťazci. To znamená nepretržité monitorovanie dodávateľov na celom svete. Ak spoločnosť zistí porušenia, je teraz zo zákona povinná prijať opatrenia na odstránenie nedostatkov.
Na zabezpečenie tohto nepretržitého monitorovania sú spoločnosti povinné pravidelne podávať správy o svojom úsilí dodržiavať normy v oblasti ľudských práv a životného prostredia vo svojich dodávateľských reťazcoch. Tieto správy musia byť zverejnené, čo zaručuje, že kedykoľvek môže prebehnúť nezávislá a v prípade pochybností verejná kontrola.
Implementáciu zákona sleduje aj Federálny úrad pre hospodárstvo a kontrolu exportu. Akékoľvek porušenie môže viesť k pokutám a sankciám. Týmito komplexnými možnosťami monitorovania chce zákonodarca zabezpečiť, aby v Nemecku nemohli ponúkať služby alebo produkty žiadne spoločnosti, ktorých dodávateľský reťazec nespĺňa minimálne medzinárodné normy v oblasti ľudských práv a životného prostredia.
Dodávateľské reťazce majú významný vplyv na spravodlivý obchod a životné prostredie na celom svete. Udržateľný prístup k dodávateľským reťazcom je preto rozhodujúcim príspevkom k zlepšovaniu noriem na celom svete. Spravodlivé zaobchádzanie s dodávateľmi a platenie spravodlivých cien za tovary a služby nielenže pomáha zlepšovať pracovné podmienky vo výrobných krajinách, ale znižuje aj environmentálnu stopu spoločnosti. Spravodlivé obchodné praktiky tak pomáhajú aktívne zlepšovať životnú úroveň ľudí a uvádzať udržateľnejšiu výrobu na svetový trh.
Dodávateľské reťazce vždy fungujú podľa určitých prevádzkových princípov. Ak sa berie do úvahy len zisk, hrozí vykorisťovanie, nútená práca, detská práca a nevhodné pracovné podmienky. Monitorovanie dodávateľských reťazcov na druhej strane pomáha zlepšovať pracovné podmienky na celom svete.
Implementácia zákona samozrejme výrazne zvyšuje záťaž pre firmy. Je to však len jedna strana mince. Tento zákon je tiež príležitosťou na podporu uvedomelejších a udržateľnejších obchodných praktík, čo ponúka možnosť získať konkurenčnú výhodu v strednodobom a dlhodobom horizonte.
Spoločnosti, ktoré sa aktívne snažia dodržiavať normy v oblasti ľudských práv a životného prostredia vo svojich dodávateľských reťazcoch a verejne o tom komunikujú, zlepšujú svoju reputáciu. Sú čoraz viac vnímané ako zodpovedný a udržateľný zamestnávateľ. To pomáha posilniť dôveru zákazníkov, investorov a iných zainteresovaných strán a zjednodušiť nábor špecialistov a manažérov.
Okrem toho je možné minimalizovať riziká spojené s porušovaním noriem v oblasti ľudských práv a životného prostredia v ich dodávateľských reťazcoch. Ak sa zistí porušenie, spoločnosť môže okamžite podniknúť kroky na obmedzenie škôd a minimalizovať tak riziko právnej a/alebo finančnej zodpovednosti. Okrem toho je spoločnosť aktívnym konaním ušetrená verejného odhalenia zo strany médií.
Malo by sa tiež pamätať na to, že spoločnosti, ktoré včas prijmú opatrenia na zabezpečenie dodržiavania noriem v oblasti ľudských práv a životného prostredia vo svojich dodávateľských reťazcoch, budú mať zo strednodobého a dlhodobého hľadiska prospech z pozitívnejšieho vnímania zo strany zákazníkov. Je to preto, že čoraz viac zákazníkov pripisuje dôležitosť etickým a udržateľným obchodným praktikám. Splnenie týchto požiadaviek v ranom štádiu podporuje dlhodobú lojalitu zákazníkov, z ktorej spoločnosti výrazne profitujú.
Zákon o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch je nákladným, ale dôležitým krokom k zlepšeniu ľudských práv a environmentálnych noriem v globálnych dodávateľských reťazcoch. Zaväzuje spoločnosti, aby prijali udržateľnejšie obchodné praktiky, čo im umožňuje byť dlhodobo úspešnými a zároveň prispievať k udržateľnejšej budúcnosti.